Kliencie, współpracujmy lepiej

Dnia w Artykuły, Przemyślenia przez Krzysztof Rusnarczyk

W mojej kilkuletniej karierze miałem okazję współpracować z wieloma świetnymi klientami. Zdarzały się jednak również sytuacje, kiedy musiałem odmawiać podjęcia się projektu. Jest to spowodowane pewnymi powtarzalnymi błędami popełnianymi przez kontrahentów. Ten artykuł ma Ciebie, kliencie, przed nimi ostrzec.

Jest kilka elementów, które w szczególności zapadły mi w pamięć. Jednak jednym z najważniejszych jest komunikacja.

Komunikacja i wzajemne zrozumienie

Praca z osobą kreatywną to obustronna kooperacja. Aby otrzymać jak najlepsze rezultaty bądź zaangażowany. Otwarta komunikacja jest tu kluczem. W szczególności jeśli sprawa jest niecierpiąca zwłoki. Wykazując odpowiednie zainteresowanie rezultatem końcowym pokazujesz kontrahentowi, że jesteś osobą wartą kooperacji i jednocześnie możesz liczyć czasem na jakiś gratis.

Zastanów się, czy rozpocząłbyś współpracę z osobą, która potrzebuje tygodnia aby odpowiedzieć na Twoją wiadomość? Jeśli odpisujesz na wiadomości szybko oraz odbierasz telefon, pokazujesz zaangażowanie. Pamiętaj jednak zawsze najważniejsza jest treść, czyli posiadana wizja oraz umiejętność zaprezentowania jej. Jednym z częściej napotykanych przeze mnie problemów był właśnie brak owej wizji. Niestety jest to wystarczający powód do decyzji o niepodjęciu współpracy.

Przygotuj się

Jeśli nie rozumiesz w pełni swojego projektu to czy designer będzie w stanie? Przygotuj się, miej jasną perspektywę i określone cele. Gdy wiesz czego oczekujesz i umiesz wytłumaczyć swój biznes, pomagasz nie tylko projektantowi, ale także sobie.

Jeśli myślałeś, że powiedzenie zrób coś a ja ocenię jest pójściem na rękę to przykro mi Cię poinformować, że tak nie jest. A co więcej, jest to jeden z głównych powodów rezygnacji ze zleceń oraz niezadowalających rezultatów. Osobiście słysząc takie słowa prawdopodobnie odstąpię od współpracy z Tobą. Pamiętaj, nikt lepiej nie zrozumie Twojego biznesu i jego specyfiki niż Ty sam.

Przygotuj content. Jest to często główna wytyczna projektu kreatywnego. Celem projektu jest zawsze przekazanie określonych treści i dotarcie do odbiorcy. Dlatego design projektuje się pod treść i dopasowuje elementy graficzne do niej.

Budżet i płatności

Rozmowy o pieniądzach nie są łatwe, ale są konieczne. Jeśli unikasz tematu już na samym początku, nie licz na entuzjazm ze strony projektanta. Jeśli pierwszą rzeczą o jaką pytasz jest zniżka, także nie świadczy to dobrze o Twoim podejściu.

Pamiętaj, że praca kreatywna nie jest liczona w ilości. Estymacja czasu i kosztu jest rzeczą płynną i zależną od Twoich wymagań oraz doświadczenia projektanta. Jeśli Twój budżet jest mocno ograniczony może to spowodować, że designer nie będzie w stanie podjąć się projektu.

Powiedzenie płacę to wymagam jest jak najbardziej poprawne, nie oznacza jednak ono wychodzenia poza zakres projektu. Płacisz za to co zostało ustalone w specyfikacji i wycenione. Wymaganie czegoś dodatkowego wiąże się z wykonaniem nowej wyceny.

Przygotuj się na płatność zaliczki w formie procentowej od całości projektu. Procent może być różny zależnie od osoby lub firmy, z którą współpracujesz.

Terminy, umowy

Nie każdy projektant podejmie się zlecenia w przypadku krótkich terminów. ASAP na wczoraj wcale nie jest śmiesznym określeniem. Jest czerwoną flagą sugerującą nierozpoczynanie współpracy z Tobą. Krótki deadline często może oznaczać, że popełniłeś już pewne błędy organizacyjne, które wymuszają na Tobie szybkie działania. To nie jest dobry znak.

Nie unikaj umowy. Szczególnie przy dużych projektach. Umowa to zabezpieczenie zarówno dla Ciebie jak i projektanta.

Podsumowując. Wszystko opiera się o wzajemny szacunek. Traktujmy się tak jak sami byśmy chcieli być traktowani. Nasza praca jest tak samo ważna jak praca drugiej osoby.